PROGRAM

Save the date for the 8th Lithuanian Film Festival LITAUISCHES KINO GOES BERLIN!

 

The next festival will take place on 1-5 November, 2018.

Currently we are in the process of mastering another outstanding program, combined from the best Lithuanian films and side programs. Stay tuned for more!

 7th Lithuanian Film Festival LITAUISCHES KINO GOES BERLIN

Full program

Thursday, 2 November 2017 | ACUD | Festival Opening Day

20:00            ACUDKino | Festival Opening + Short Film Competition | Program 1
21:00            ACUD Club | Concert Solo ansamblis
00:00            ACUD Club | Afterparty: Fingalick B2B Vaiper (DJ)

Friday, 3 November 2017

18:00            Sputnik-Kino | Short Film Competition | Program 2
20:00            Sputnik-Kino | Program “Festival Pearls” | A. Blaževičius Šventasis / The Saint
22:00            Sputnik-Kino | Baltic Short Film Night “After Dark”

Saturday, 4 November 2017

15:00            ACUDKino | Baltic Animations “Kids Matinee”
19:00            Sputnik-Kino | Short Film Competition | Program 3
21:00            Sputnik-Kino | Program “Festival Pearls” | Š. Bartas Šerkšnas / Frost

Sunday, 5 November 2017 | Sputnik-Kino | Festival Closing Day

13:00            Sputnik-Kino | Brunch
14:00            Sputnik-Kino | Baltic Animations “Kids Matinee”  with Workshop Vai Kai
16:45            Sputnik-Kino | Program “Festival Pearls” | L. Lužytė Amžinai Kartu / Together For Ever
18:30            Sputnik-Kino | Festival Closing + Short Film Competition | Program 4 + Awards
21:00            Sputnik-Kino | Program “Festival Pearls” | K. Vildžiūnas Senekos diena / Seneca’s Day

Monday, 6. November 2017 | b-flat     

21:00            | b-flat           | Festival Closing Concert Giedrė & Jazz Minatures

 

All films in OV with English subtitles or in English

Short Film Programs

Short Film Competition | Program 1
2 November, 20:00 ACUDKino (total length: 86′)

The Shoe / Batas, 8′
Roommates / Kambariokai, 7′
Too Good For Hollywood / Holivudas pasiūlė per mažai, 26′
Running Lights / Kaukai, 11′
A Friend Within / Vidinis Draugas, 11′
The Roots Are Bitter / Šaknys Karčios, 17′
The Rap of Lithuanian History / Lietuvos Istorijos Repas 6′

Short Film Competition | Program 2
3 November, 18:00 Spunik-Kino (total length: 98′)

Lion / Lion, 8′
Mr. Night Has a Day Off / Pono Nakties laisvadienis, 2′
All Is Nature / Viskas yra gamta, 20′
Cosmic Rabbit / Kosminis triušis, 17′
Bluebeard/ Mėlynbarzdis, 4′
Roommates / Kambariokai, 7′
The Camel / Kupranugaris, 14′
Too Good For Hollywood / Holivudas pasiūlė per mažai, 26′

Short Film Competition | Program 3
4 November, 19:00 Spunik-Kino (total length: 102′)

The Roots Are Bitter / Šaknys karčios, 17′
Downfall / Nuopuolis, 8′
Where Things, Where People Disappear / Kur dingsta daiktai, kur dingsta žmonės, 23′,
I’m Not From Here / Čia aš tik svečias, 26′
Running Lights / Kaukai, 11′
Nobody Loves Me Like You / Nobody Loves Me Like You, 9′
The Shoe / Batas, 8′

Short Film Competition | Program 4
5 November, 18:30 Spunik-Kino (total length: 99′)

The Rap of Lithuanian History / Lietuvos istorijos repas, 6′
Conversations / Pokalbiai, 3′
Treasure / Lobis, 30′
Das Auto / Das Auto, 17′
Watchkeeping / Budėjimas, 15′
The Fish of My Life / Mano gyvenimo žuvis, 6′
After Death, Before Hell / Po mirties, prieš pragarą, 11′
A Friend Within / Vidinis draugas, 11′

Baltic Short Film Night “After Dark”
3 November, 22:00 Spunik-Kino (total length: 170′)

Ift ( Ice Fishing Trip) / Kžž (Kalėdinis žiemos žygis), 12′
How I Gave Up Smoking / Kā es atmetu smēķēšanu, 11′
Crocodile / Krokodill, 13′
2h_Two Hours / 2h_Dvi Valandos, 15‘
It’s About Time / Laiks Iet, 6′
Shift / Vahetus, 15′
Existence / Egzistencija, 23’

Mai / Mai, 16′
Short Film About Life / Īsfilma par dzīvi, 2′
Matvaju / Matvaju, 13′
Water / Udens, 12′
Body Memory / Keha mälu, 9′
Castratus The Boar / Kastrāts Kuilis, 22′

Baltic Animations “Kids Matinee”
4 November, 15:00 ACUDKino,
5 November, 14:00 Spunik-Kino (total length: 74′)

Ghost Hour / Spoku stunda, 7′
Hunt / Medžioklė, 1′
Carrot on The Beach / Porgand suvitab, 6′
Guards of Forest / Meža sargi, 10′
Tail / Uodega, 5′
Limonade Tale / Limonaadilugu, 9′
The Button / Saga, 6′
Miriam’s Hen’s Dream / Miriami Kana unistus, 5′
Little Rudy / Sārtulis, 10′
Carrot! / Porgand!, 7′
Little Tiger / Tīģeris, 8′

Tickets & Venues

 

Sputnik Kino am Südstern, Hasenheide 54, 10967 Berlin-Kreuzberg (U7 Südstern)
T: 030/6941147, www.sputnik-kino.com
Tickets:
Screenings 7,5 € (reduced 6,5 €)
Animationen-screening 7,5 € (reduced 6,5 €) / Kids: 3,5 €, accompanying adults: 5 €

ACUDKino & Acud Club, Veteranenstr. 21, 10119 Berlin-Mitte (U8 Rosenthaler Platz, S1 / S2 Nordbahnhof)
T: 030/44359498, www.acudkino.de, www.acudmachtneu.de
Tickets:
Screening & Concert & Party 8 € (reduced 7 €);
Concert & Party 7 € (reduced 6 €);
Animations screening 6 € (reduced 5 €) / Kids: 3 €

b-flat, Dircksenstr. 40, 10178 Berlin-Mitte (S5, S7, S75 – Hackescher Markt/U8 Rosenthaler Platz and Weinmeisterstr.)
T:  030/2833123, www.b-flat-berlin.de
Tickets:
Concert 15 € (reduced 12 €)

Subscribe to our Newsletter